Blog Detail Image

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde vakit geçirmek, hareketsizlik ve kilo alma riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle evde vakit geçirirken basit egzersiz yöntemleriyle hareketliliğinizi artırmanız ve vücudunuzu formda tutmanız son derece önemlidir. Online spor derslerinden, evde uygulayabileceğiniz basit spor programlarından ve temel fitness aletlerinden yararlanarak evde kalmanın kilo sorununa dönüşmesini önleyebilir ve kendinizi daima fit ve enerjik hissedebilirsiniz.

Online Derslerle Kendinizi Geliştirin

Online egzersiz dersleri, hem kilo almayı engellemek hem de formunuzu geliştirmek için başvurabileceğiniz en etkili yöntemler arasındadır. Pek çok profesyonel spor sitesi ve mobil uygulama, evde rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz ve düzenli olarak sürdürmeniz halinde büyük fayda göreceğiniz programlara sahiptir. İnternet üzerinden küçük bir araştırma yaparak vücut tipinize, form durumunuza ve amacınıza en uygun spor programlarını keşfedebilir, birbirinden uzman antrenörlerin tavsiyeleriyle formunuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz. Dilerseniz çeşitli sosyal platformlar üzerinden profesyonel antrenörlerle doğrudan iletişime geçebilir, beslenme ve yaşam düzeni hakkında da danışmanlık alabilirsiniz.

Temel Spor Hareketleri ile Form Tutun

Ev imkanlarıyla form tutmak, genel kanının aksine son derece mümkündür. Eğer spor yapmaya yeni başlıyorsanız, temel fitness hareketlerini düzenli olarak uygulayabilir ve sonrasında da daha kapsamlı bir spor programına geçiş yapabilirsiniz. Evde yapılabilecek egzersizler ise genel hatlarıyla şöyledir:

  • Isınma, tüm spor programlarının en önemli adımlarından biridir. Hangi egzersizi yapacak olursanız olun, ilk olarak vücudunuzu doğru şekilde ısıtmanız, germeniz ve esnetmeniz önerilir. Isınma için yerinde koşu, ayak uçlarına dokunma, kolları dirsekten bastırarak yana doğru germe hareketlerinden yararlanabilirsiniz.
  • Yeterince ısındıktan sonra yerinizde tempolu koşu hareketi yaparak kısa sürede hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Koşu sonrasında ise yere sırt üstü uzanıp belinizin alt kısmını havaya kaldırarak ters bisiklet hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz vücudunuzu daha hızlı yağ yakmaya itmek için 30 saniye koşu, 30 saniye ters bisiklet sıralamasını da tercih edebilirsiniz.
  • Yeterince kardiyo çalıştıktan sonra şınav çeker gibi pozisyon alarak tek bacağınızı geriye doğru kasabilir ve “Tek Bacak Yukarıda Plank” hareketini 40 ila 60 saniye boyunca sürdürebilirsiniz.
  • Plank hareketinden sonra “Burpees” adı verilen egzersizi yaparak tüm kaslarınızı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Burpees hareketi için olduğunuz yerde çömelip sonrasında şınav pozisyonuna geçmeniz, bir kez şınav çektikten sonra aynı anda havaya zıplayarak ellerinizi yukarı açmanız yeterlidir.

Spor Aletlerinden Faydalanın

“Evde spor nasıl yapılır?” sorusunun bir diğer yanıtı ise, son derece ideal fiyat seçenekleriyle satın alabileceğiniz spor aletlerinden yararlanmaktır. Evde en rahat kullanabileceğiniz spor aletleri; fitness bisikleti, yürüyüş bandı, eliptik bisiklet ve kürek makinesidir. Fitness bisikletini ve yürüyüş bandını en sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü izlerken ya da sevdiklerinizle telefon görüşmesi yaparken dahi kullanabilir ve böylece vakitten tasarruf edebilirsiniz. Eforlu bir spor aleti olan eliptik bisiklet sayesinde metabolizmanızın çalışma hızını artırabilir, hızlı bir şekilde yağ ve su kaybederek fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Kolay kullanılan ve kısa sürede etki eden bir alet olan kürek makinesiyle ise hem karın bölgenizdeki yağlanmaları giderebilir hem de omuz, kol, karın ve bacak kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Eğer sağlığınız için spordan fazlasını yapmak istiyorsanız, tambenimsigortam.com’un sunduğu tamamlayıcı sağlık sigortası seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde SGK sigortanızın karşılamadığı birçok sağlık hizmetinden rahatlıkla yararlanabilir ve sağlık problemlerinizde anlaşmalı özel hastanelerde tedavi görebilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortanız sayesinde en kaliteli sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşma şansını yakalayabilir ve sağlığınızı maksimum seviyede korumanın keyfini yaşayabilirsiniz!