Blog Detail Image

Ruh Sağlığınızı Korumanın Yolları Nedir?

Ruh sağlığınız yaşadığınız hayat ile organik bir bağ içindedir. Günlük hayatın yoğunluğu, iş dünyanızın stresi, sevdiklerinizle ilgili hissettiğiniz endişeler ve geçmişte yaşadığınız travmalar gibi birçok farklı etken ruh sağlığı bozuklukları yaşamanıza sebep olabilir. Ancak ruh sağlığını koruma yolları üzerine çalışarak olası rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Düzenli uygulayacağınız bazı nefes ve düşünce teknikleri size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

En Sık Yaşanan Ruh Sağlığı Bozuklukları Nelerdir? 

Modern hayatın en yaygın rahatsızlıklarının başında panik atak gelir. Ani ve düzenli olarak panik ya da korku hissi ile yaşanan bir kaygı bozukluğudur ve hemen hemen herkes belli zamanlarda endişe ve panik hissi yaşayabilir. Bir diğer yaygın rahatsızlık ise depresyondur ve bu durum hislerinizi, düşüncelerinizi, davranışlarınızı olumsuz etkiler. Sizi derin bir üzüntüye düşürebilir, rutin işlerinizi etkileyebilir ve zamanla fiziksel belirtilere de yol açabilir. Çok yaygın olan bir diğer rahatsızlık ise sosyal fobidir. Sosyal fobi genellikle yabancı insanlarla iletişim içindeyken veya toplumsal durumlarda ortaya çıkan bir kaygı bozukluğudur. Bu fobinin en temel sebebi, diğer insanlar tarafından negatif değerlendirilme ve küçük düşme endişesidir. Bipolar bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, hiperaktivite ve yeme bozukluğu da çağımızın en yaygın ruhsal bozuklukları arasında bulunur. Bu rahatsızlıkların hepsi profesyonel bir yardım almayı gerektirir. Ancak profesyonel yardımın yanı sıra her bireyin kendi ruh sağlığını koruyabileceği yöntemler de bulunur.   

Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?

Öncelikle ruh sağlığınızı rahatsız eden ve etkileyen kişisel sebeplerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Hangi duygu ve düşüncelerin sizi sekteye uğrattığını fark ettiğiniz taktirde onları çözme yolunda en büyük adımı da atmış olursunuz. Endişeleriniz ne olursa olsun, onlarla mücadele ederken en büyük silahınız pozitif düşünmek olacaktır. Zihninizden geçen ve orada yer eden tüm düşünceler duygu dünyanızı da etkileyeceği için, var olan negatif düşüncelerinizi fark edin ve onları olumlu birer düşünceye çevirmeyi deneyin. Olumlu düşüncenin önündeki en büyük engel ise sürekli bir şeylerden şikayet etmektir. Daima canınızı sıkan ve ruhsal dengenizi bozan bir unsur var ise şikayet etmek yerine ondan uzaklaşmayı deneyin. Uzaklaşamıyor iseniz bakış açınızı değiştirmeyi deneyin. Bu sayede daha önce fark etmediğiniz çok basit bir gerçeği kavrayabilir veya yeni bir mücadele biçimi geliştirebilirsiniz.

Negatif enerjiler yayan bireylerden uzak durun ve vaktinizi size iyi gelen, kendinizi iyi hissettiren insanlarla ve hobilerle doldurun. Yanlış taraflarınızı fark edin, kendinizle yüzleşmekten ve hatalarınızı düzeltmekten korkmayın. Kendinize zaman ayırın ve bu zamanı dilediğiniz gibi özgürce değerlendirin. Tek başınıza hiçbir şey düşünmeden geçireceğiniz on beş dakika bile size yenilenme ve yola devam etme gücü verecektir. Mizahın gücünden faydalanın ve her gün gülmeye çalışın. Komik bir video izlemek ya da birkaç karikatür okumak zihninizi yenileyecek ve size pozitif enerji verecektir. Her şeyden önemlisi kendinize, fikirlerinize ve isteklerinize değer verin. 

Ruh Sağlığına Ne İyi Gelir? 

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı ruh sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Sizi hantallaştıracak ve yorgun hissetmenize sebep olacak aşırı yağlı yemeklerden, kimyasal içerikli hazır gıdalardan uzak durmalı, daha doğal ve enerji kaynağınız olacak besinler tüketmelisiniz. Duygu durumunuzun olumsuz olduğu dönemlerde alkol ve benzeri ürünleri tüketmemelisiniz. Bu tarz molalar daha bilinçli ve sağlıklı düşünmenize de yardımcı olacaktır. Su tüketimi yalnızca fiziki sağlığınızı değil, ruh sağlığınızı da etkileyecektir.

Her gün düzenli bir şekilde ve en az iki litre olacak şekilde su içmeyi ihmal etmeyin. Bol bol yürüyün, bisiklete binin veya yüzün. Bunlardan hiçbirini yapacak imkânınız ve alanınız yoksa ev içinde yapabileceğiniz yoga ve pilates gibi egzersizlere başlayın. Düzenli yapılan egzersizler bedeninizi çalıştırırken mutluluk hormonu salgılamanıza da katkıda bulunacaktır. Fit bir bedene sahip olduğunuz takdirde çok daha enerjik hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Sanata yönelin. Günlük rutinlerinizin dışına çıkarak resim yapmayı veya bir enstrüman çalmayı deneyin. Sadece düzenli kitap okumak bile sizi rutin endişelerinizden uzaklaştıracak ve zihninizde bambaşka bir kapı açarak dinlenmenizi sağlayacaktır. Son yıllarda giderek yaygınlaşan nefes egzersizlerini deneyin. Uyumakta zorlanıyorsanız ya da panik atak yaşıyorsanız, düzenli nefes egzersizlerinin faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca Tambenimsigortam.com’un sizlere sunduğu tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. 

Kaynaklar: 

https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/ruhsal-hastaliklar

https://www.psikologofisi.com/blog/10-maddede-ruh-sagligimizi-korumanin-yollari

www.milliyet.com.tr/ruh-sagligini-korumanin-yollari-pembenar-yazardetay-saglik-2401059/